سعید جلیلی ایذجی

کارشناسی مسائل فرهنگی، علوم دفاعی، حقوقی، اقتصادی، حکمرانی و سیاستگذاری راهبردی

سعید جلیلی ایذجی

کارشناسی مسائل فرهنگی، علوم دفاعی، حقوقی، اقتصادی، حکمرانی و سیاستگذاری راهبردی

سعید جلیلی ایذجی
روزنامه‌نگار، دبیر، نویسنده، پژوهشگر، مطالبه‌گر، عدالت‌خواه و دانشجومعلم دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران-مهندسی صنایع مبلمان
کارشناسی مسائل فرهنگی، علوم دفاعی، حقوقی، اقتصادی، حکمرانی و سیاستگذاری راهبردی
سعید جلیلی ایذجی
بایگانی

با آغاز نخستین نیم‌سال تحصیلی نودانشجویان یکی از پرسش‌های پرتکرار که از برخی اساتید و بسیاری از دانشجویان شنیده میشود این است که چرا رشته صنایع مبلمان برخلاف دیگر رشته‌های فنی مهندسی از کنکور تجربی دانشجو می‌پذیرد و نه ریاضی.

سعید جلیلی، دانشجوی کارشناسی دبیری مهندسی صنایع مبلمان، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی تهران:

علوم پایه جزء جدایی‌ناپدیر تمامی رشته‌های فنی مهندسی هستند که از جمله آنها درس فیزیک، شیمی و به ویژه شیمی آلی در صنایع مبلمان است و داوطلبان رشته علوم تجربی اگر بیشتر از داوطلبان ریاضی و فنی آنها را نخوانده باشند کمتر هم نخوانده اند. محسابات دقیق و مجموعه ریاضیات هم پایه و اساس مهندسی است در رسم، طراحی و تولید مبلمان و هرچند داوطلبان ریاضی و فنی بیشتر ریاضیات خوانده اند ولی داوطلبان تجربی هم دانش خوبی از دروس ریاضی، آمار و هندسه دارند که البته باید در معادلات دیفرانسیل و استاتیک بیشتر حمایت شوند. در هرحال دانشگاه فرصتی دوباره و مسیری باز با ابزار بسیار برای دانش‌پژوهان است.

مسئله مهمتر برای پاسخ به این چرایی این است که دانشجوی مهندسی صنایع مبلمان باید 89 واحد تخصصی را بگذراند که در نخستین گام با درس مهم شناخت منابع طبیعی روبه‌رو میشود که شامل شناخت انسان و منابع طبیعی، شناخت زمین و آب ‌های زیرزمینی، آبخیزداری و... می‌باشد. دیگر دروس تخصصی این رشته هم چوب‌شناسی، آشنایی با شیمی و فیزیک چوب و... است که مصالح و متریال اصلی آن چوب و فراورده‌های سلولوزی بوده در نتیجه به شناخت کامل منبع و مزارع پرورش چوب، جنگلها، زیست بوم‌ها، زیست گیاهی و دانش زیست‌شناسی و زمین‌شاسی نیاز دارد. رشته مهندسی صنایع مبلمان در زیر گروه 5 کنکور سراسری علوم تجربی قرار دارد و ضرایب دروس اختصاصی برای آن در درس زمین شناسی1، ریاضی3، زیست شناسی2، فیزیک2 و شیمی2 است در حالی که در کنکور ریاضی از دو درس زمین شناسی و زیست شناسی سوالی مطرح نمی‌شود.

پس دانشجویان رشته مهندسی صنایع مبلمان میتوانند در میان دانشجویان فنی مهندسی از موفق‌ترین دانش‌پژوهان باشند.

 

درباره مهندسی صنایع مبلمان بیشتر بخوانید:

دانشکده مهندسی مواد و علوم میان رشته ای-مهندسی صنایع مبلمان

آشنایی با مهندسی صنایع مبلمان

راهنمای انتخاب رشته مهندسی صنایع مبلمان

هدف این رشته ایجاد صنایع خلاق در حوزه تولید. طراحی. توزیع. صادرات. بازاریابی صنایع مبلمان و دکوراسیون است.

دانشجویان این رشته از یک سو  با مباحث طراحی، شناخت مواد و تجهیزات و از سوی دیگر با مباحث مدیریتی، کارآفرینی، بازاریابی، هدف­ گذاری، فروش، برنامه­ ریزی و صادرات مبلمان آشنا می شوند.

دروس علوم پایه: ریاضیات مهندسی. شیمی عمومی. فیزیک عمومی. شیمی آلی. آمار و مهندسی. کاربرد رایانه و…

دروس تخصصی: شناخت منابع طبیعی. چوب شناسی. فیزیک چوب. شیمی چوب. مکانیک چوب. رسم فنی و ….

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی